You are currently viewing iOS 17 Yeni Durum Denetleme Özelliği (Check-in)

iOS 17 Yeni Durum Denetleme Özelliği (Check-in)

  • Post category:Türkçe

Apple yakın zamanda iPhone cihazlar için mobil işletim sisteminin en son sürümü olan iOS 17’yi duyurdu. iOS 17’nin sahip olduğu yeni özelliklerden biri, direkt kilitli ekrandan durum denetleme özelliği, yani check-in yaparak konum bildirme özelliğidir. Sizin için bu yeni durum denetleme (check-in) özelliğinin nasıl çalıştığını ve bunun kullanıcılar için ne gibi faydalar sağladığına dair bilgilerden oluşan bir özet hazırladık.

iOS 17 Yeni Durum Denetleme (Check-in) Özelliği Nedir?

Bu yeni özellik, konumunuzu başka bir uygulamayı açmanıza gerek bırakmadan direkt olarak kilitli ekrandan arkadaşlarınız ve aile üyelerinizle paylaşmanızı sağlar. Bu özellik sayesinde artık kilitli ekranda harita görünümünü açan yeni bir “Check-in” düğmesi bulunuyor. Buraya tıkladıktan sonra konumunuzu paylaşmak istediğiniz kişiyi seçip, özel bir mesaj ekleyerek konumunuzu paylaşabilirsiniz.

Bu özellik, Arkadaşlarımı Bul ve iPhone’umu Bul gibi bir uygulama açmanızı gerektirmediği için bunlarda daha farklıdır. Check-in özelliği, telefonunuzun kilidini açmadan kullanabileceğiniz hızlı ve kolay bir özelliktir.

Yeni Durum Denetleme Özelliği Nasıl Çalışır

Check-in düğmesine bastığınızda, iOS 17, bulunduğunuz koordinatları belirlemek için konum sensörlerinizden, cep telefonu operatörünüzden ve GPS’ten gelen verileri kullanır. Ardından bunu kilitli ekranın içindeki bir harita görünümüne yerleştirir.

Daha sonra konumunuzu kimle ya da hangi grupla paylaşacağınızı seçebilirsiniz. Böylece, paylaşmayı seçtiğiniz kişiler hem “Bul” uygulamasındaki konumunuzu hem de durum denetleme (check-in) mesajınızdaki konumunuzu görüntüleyebilecek.

Durum denetleme (check-in) paylaşmak için belirlediğiniz süre dolunca otomatik olarak sona erer. 1, 2 ya da 4 saatlik paylaşım süreleri arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Avantajlar & Dezavantajlar

Yeni durum denetleme özelliği kullanışlı olduğu gibi bazı kısıtlara da sahiptir:

Avantajlar:

  • Telefon kilidini açmaya gerek kalmadan hızlıca konum paylaşabilme
  • Check-in ile özel mesaj gönderebilme
  • Kişilerinizden hangileriyle konumunuzun paylaşılacağını seçebilme
  • Paylaşımın sona ermesi için süre belirleyebilme

Dezavantajlar:

  • Sürekli konum paylaşılamaması
  • Arkadaşımı Bul uygulaması gibi harita uygulamaları ile entegre olmaması
  • Telefonunuz kaybolursa devam eden konum paylaşımının durdurulabilmesi

Yani her ne kadar bu yeni özellik konumunuzu hızlıca paylaşmanız için çok kullanışlı olsa da pek çok farklı fayda sağlayan tam bir konum paylaşım uygulaması değildir. Eğer hem iPhone hem Android cihazlar ile uyumlu ve sürekli konum paylaşımı sağlayan bir uygulama arıyorsanız iSharing gibi bir uygulama sizin için daha iyi olabilir.

Sonuç

Yeni durum denetleme özelliği (check-in) bulunduğunuz yeri paylaşmayı çok daha kolay hale getiriyor. Apple’ın halihazırda sahip olduğu konum paylaşımı imkanlarını daha da genişlettiğini söyleyebiliriz. Fakat daha kapsamlı bir konum uygulaması arıyorsanız farklı güvenlik özellikleri de sunan ücretsiz bir GPS konum paylaşma uygulaması olan iSharing’e bir göz atmanızı öneririz.

Önümüzdeki günlerde iOS 17 güncellemesini yaptıktan sonra durum denetleme özelliğine bir bakın. Hem konum paylaşmayı hem de günlük buluşmalarınızı organize etmeyi çok kolaylaştıracağına emin olabilirsiniz.

Team iSharing

Track a cell phone location for free with iSharing Location Sharing App (https://isharingsoft.com)