You are currently viewing iPhone ve Android arasında konum paylaşımı

iPhone ve Android arasında konum paylaşımı

 • Post category:Türkçe

Artık hem iPhone hem de Android cihazlarda, kullanıcının cihazlarının yerini tespit etmek için cihaz sağlayıcı tarafından sağlanmış olan yerleşik uygulamalar bulunmakta. Mesela, Apple’daki “Bul” özelliği tüm Apple cihazlarınızın konumunu görmenizi sağlarken, “Cihazımı Bul” uygulaması da Android cihazlarınızın konumunu görmenize imkan sağlar. Fakat bahsettiğimiz bu iki uygulama, kullanıcıların her sağlayıcının altında bulunan cihazları bulmalarını sağlamak amacıyla oluşturulmuştur ve bu yüzden, kişiler otomatik olarak Android ve iPhone cihazları arasında konum paylaşımı yapamaz.

Bu durumda eğer iPhone ile Android arasında konum paylaşmak istiyorsanız bu hizmeti veren farklı uygulamalar aramanız gereklidir.

Neyse ki, biz sizin için bu araştırmayı yaptık. iPhone ve Android arasında konum paylaşımı için kullanabileceğiniz uygulamaların listesini aşağıda görebilirsiniz.

iPhone ve Android arasında ücretsiz konum paylaşımı

 1. Google Haritalar

Google Haritalar hem iOS hem de Android cihazlarda kullanılan en popüler harita uygulamalarından biridir ve iPhone ve Android arasında ücretsiz olarak konum paylaşımı yapmanızı sağlar!

Google Haritalar kullanarak konumunuzu başka biri ile paylaşmak için Google Haritalar uygulamasına girerek sağ üstte profilinize tıklayıp sonrasında “konum paylaşımı” seçeneğini seçebilirsiniz. Bu şekilde belirli bir süre boyunca konumunuzu istediğiniz bir arkadaşınızla ya da aile üyelerinden biriyle paylaşabilirsiniz.

Google Haritalar, iPhone ve Android arasında konum paylaşımı yapmanızı sağlasa da kısıtlı özelliklere sahiptir. Bir arkadaşınızın konumunu görebilmeniz için onun sizinle konum paylaşımını başlatmış olması gereklidir. Buna ek olarak, GPS konumu göstermek dışında mesajlaşma ya da bildirim gönderme gibi farklı özelliklere de sahip değildir.

 • Avantajları: Doğru konum gösterme. Paylaşım kolaylığı
 • Dezavantajları: Kısıtlı özelliklere sahip olması (mesaj, bildirim ya da geçmişi göstermemesi)
 1. Facebook Messenger

Google Haritalar’a benzer şekilde, ister iPhone ister Android kullanıcısı olun, konumunuzu istediğiniz kişilerle paylaşmak için Facebook Messenger’ı da kullanabilirsiniz.

Facebook Messenger üzerinden konum paylaşımı yapmak iPhone’da ve Android cihazlarda farklı yapılmaktadır.

iPhone’dan Android’e konum paylaşımı:

 1. Konum paylaşımı yapmak istediğiniz arkadaşınızla olan facebook messenger konuşmanızı açın.
 2. Sol taraftaki artı (+) işaretine tıklayın.
 3. Konum başlığını seçin ve konumunuzu paylaşmaya başlayın.

Android cihazlarda iPhone’a konum paylaşımı:

 1. Konum paylaşımı yapmak istediğiniz arkadaşınızla olan facebook messenger konuşmanızı açın.
 2. 4 nokta olan işarete tıklayın.
 3. Konum başlığını seçin ve konumunuzu paylaşmaya başlayın.

Tıpkı Google Haritalar gibi, Facebook Messenger da bir arkadaşınızın sizinle konum paylaşımını başlatması gerektiği için sınırlı imkanlara sahiptir. Facebook Messenger ayrıca konumunuzu paylaşma süresini bir saate kadar sınırlı tutar. Yani, konumunuzu daha uzun süreler boyunca paylaşmak istediğinizde her saat başı yenilemeniz gerekir. Diğerinden farklı olarak Messenger halihazırda bir mesajlaşma uygulaması olduğu için arkadaşınıza mesaj göndermeniz gayet kolaydır fakat bildirim ya da konum geçmişi gibi diğer özellikler burada da yoktur.

 • Avantajları: Paylaşım kolaylığı, Mesajlaşma mevcut
 • Dezavantajları: Her saat başı yenilemek gerekmesi, Kısıtlı özellikler (bildirim ve geçmiş özelliği yok)
 1. iSharing

iSharing bu listedeki konum paylaşımı dışında pek çok farklı özelliğe sahip olan tek ücretsiz uygulama.

iSharing, uygulamada arkadaşınız olarak ekledikten sonra arkadaşlarınız ve aile üyeleriniz arasında ne zaman isterseniz ve nerede olursanız olsun konum paylaşımı yapmanızı sağlar. iSharing ile iPhone ve Android arasında paylaşım yapmanın kolay olmasına ek olarak, konumunuzu çevrimiçi olarak masaüstü bilgisayar ya da Macbook gibi diğer cihazlarla da rahatça paylaşabilirsiniz!

Ayrıca, iSharing size aşağıdaki ek özellikleri de sunar:

 • 90 güne kadar Konum Geçmişi
 • Anında mesajlaşma ve fotoğraf gönderme imkanı
 • Gizlilik ayarları
 • Acil durum ayarları ve arkadaşınız ya da aile üyeniz bir konuma ulaştığında ya da bir konumdan ayrıldığında bildirim gönderme özelliği
 • Avantajları: Mesajlaşma, konum geçmişi, bildirimler dahil olmak üzere pek çok farklı özellik.
 • Dezavantajları: Biz herhangi bir dezavantaj göremedik ama pozitif önyargıya sahip olduğumuz da söylenebilir 😉

iSharing kullanarak konum paylaşımı yapmak için uygulamayı ücretsiz indirin ve kolayca konumunuzu paylaşmaya başlayın!

Team iSharing

Track a cell phone location for free with iSharing Location Sharing App (https://isharingsoft.com)