You are currently viewing Facebook Konum Bildirimi

Facebook Konum Bildirimi

 • Post category:Türkçe

Bir aile üyenizin ya da bir süredir haber almadığınız bir arkadaşınızın konumuna bakabilmek güvende hissetmeniz için çok iyi bir imkandır. Konum paylaşmak ve takip etmek istemek için pek çok farklı sebebiniz olabilir. Bu yazımızda bir Facebook arkadaşınızın konumunu nasıl görüntüleyebileceğinizden bahsettik. İşte Facebook konum bildirimi ile ilgili bilmeniz gereken her şey!

Facebook’tan bir arkadaşınızın konumunu görüntüleme:

1. Facebook Messenger

Facebook’ta arkadaş olduğunuz birinin konumunu görüntülemek için öncelikle Facebook Messenger’a gitmeniz gereklidir. Facebook Messenger, WhatsApp gibi kullanıcıların konumlarını arkadaşlarıyla paylaşmalarını sağlayan bir özelliğe sahiptir.

Facebook Messenger kullanarak konum paylaşımı yapmak, iPhone ve Android cihazlar için farklı şekilde yapılmaktadır. Nasıl yapıldığını öğrenmek için okumaya devam edin.

Her ne kadar Facebook Messenger ile Facebook arkadaşları arasında konum paylaşmak kolay olsa da bu uygulamanın sunduğu özellikler oldukça sınırlıdır. İki arkadaşın birbirinin konumunu görebilmesi için öncelikle birinin diğeriyle konum paylaşımını başlatması gerekir. Yani siz arkadaşınızdan konumunu talep edemezsiniz, onun sizinle paylaşması gerekir. Ayrıca, Facebook Messenger ile konum paylaşımı yaptığınızda her saat başı kesintiye maruz kalacağınız için konumunuzu daha uzun süre paylaşmak isterseniz sık sık yenilemeniz gereklidir.

 • Avantajları: Kolay ve Facebook ile entegre olması
 • Dezavantajları: Konum paylaşımını başlatmak ve her saat başı yenilemek gerekmesi

2. Facebook konum bildirimi: Facebook Yakındaki Arkadaşlar

Facebook Messenger sizin için kullanışlı değilse ya da uygulamayı beğenmiyorsanız, Facebook’un, arkadaşlar arasında konum paylaşmayı sağlayan başka bir yerleşik özelliği de vardır.

Facebook Yakındaki Arkadaşlar özelliği, bu özelliği aktifleştirmiş olan Facebook arkadaşlarınızın konumunu takip etmenizi sağlar. Uygulama, arkadaşınız size yakın bir konumdaysa size bildirim gönderir.

Yakındaki Arkadaşlar kesinlikle Facebook Messenger konum paylaşma özelliğinin bazı dezavantajlarını telafi etmektedir, örneğin kullanıcıların kesintisiz olarak konum paylaşmalarını sağlar. Fakat konumunu görmeye çalıştığınız arkadaşınız Yakındaki Arkadaşlar ayarını kapatmaya karar verirse artık konumunu görmeniz mümkün olmayacaktır.

Ayrıca bu özellik sayesinde Facebook konum geçmişinizi biriktirir. Facebook, konum geçmişinizi reklam ve diğer amaçlarla kullanma yetkisine sahiptir. Gizlilik ve kişisel veriler hakkında endişeniz varsa Yakındaki Arkadaşlar kullanmak istemeyebilirsiniz.

 • Avantajları: Facebook içerisinde yerleşik bir uygulamadır. Konumunuz süre kesintisine uğramaz.
 • Dezavantajları: Arkadaşınız konum paylaşımını her an durdurabilir. Gizlilik endişesi duymak mümkündür.

3. Facebook konum bildirimi yerine başka bir seçenek: iSharing

iSharing, Facebook’un sunduğu önceki iki seçeneğin dezavantajlarına sahip olmayan ÜCRETSİZ bir uygulamadır. iSharing, yakın arkadaşlar ve aile üyeleri için oluşturulmuş ve kullanıcıların birbirlerinin konumlarını kesintisiz olarak görmelerini sağlayan bir konum paylaşım uygulamasıdır.

iSharing hesabınıza bir Facebook arkadaşınızı eklemek çok kolay:

 1. iSharing uygulamasını açın
 2. Sağ alttaki Arkadaş ekle butonuna tıklayın
 3. Paylaş butonunun altındaki üç noktayı tıklayın
 4. Oluşan linki Facebook arkadaşınıza gönderin

iSharing hesabınıza kaydolurken Facebook hesabınızı da kullanabilirsiniz, bu sayede tüm kayıt süreciniz daha kolay olacaktır.

iSharing konum geçmişinizi takip ederken, konum verilerini size ve arkadaşlarınıza göstermek dışında başka amaçlarla kullanmamaktadır. Hatta istemiyorsanız konum geçmişinizi arkadaşlarınızla paylaşmamayı da seçebilirsiniz. Facebook’un gizliliği ve kişisel verileri koruması hakkında endişeniz varsa iSharing için içiniz rahat olsun bu uygulama bu sorunu kesinlikle paylaşmıyor.

Buna ek olarak, arkadaşınız sizinle konumunu paylaşmayı durdurmayı seçerse iSharing bu durumu size bildirir. Bir arkadaşınız gizlilik ayarını değiştirerek ya da uygulamayı silerek konumunu sizinle paylaşmayı durdurursa, iSharing, arkadaşınızın konum paylaşımı ayarlarını değiştirdiği bilgisi ile birlikte son tespit edilen konumunu gösterir.

 • Avantajları: Kişisel verileriniz güvendedir. Konum paylaşımı kesintiye uğramaz. Durum değişikliklerinde bilgi verir.
 • Dezavantajları: Facebook ile entegre değildir fakat Facebook arkadaşlarını davet etmek kolaydır.

iSharing’i denemek ister misiniz? Uygulamayı bugün indirin ve arkadaşlarınızın konumunu görüntülemeye hemen başlayın!

Team iSharing

Track a cell phone location for free with iSharing Location Sharing App (https://isharingsoft.com)