You are currently viewing Zenly nedir ve kapanınca ne yapacağız?

Zenly nedir ve kapanınca ne yapacağız?

  • Post category:Türkçe

Fransa’da doğan konum paylaşım uygulaması Zenly, 2011’deki lansmanından bu yana dünya çapında çok popüler olmuştu ve yaygın olarak kullanılmaktaydı. Fakat son dönemde Snap Inc. firmasındaki işten çıkarma ve küçülme haberlerinden sonra Zenly, bu büyük sosyal medya şirketinin tamamen kapatılacağını açıkladığı uygulamalarından biri oldu.

Bu haber 40 milyon kullanıcı için şok etkisi yarattı çünkü uygulama daha birkaç ay önce yeni tasarımının lansmanını yapmıştı. Henüz hizmetlerin ne zaman sona ereceği ya da bu çok sevilen konum uygulamasına ne olacağını bilmiyoruz. Bu yüzden bu yazımızda Zenly uygulamasını daha yakından tanımanızı ve eğer siz de Zenly’nin kullanıcılarından biriyseniz bu haberin ardından neler yapabileceğiniz hakkında bilgi edinmenizi sağlamaya çalışacağız.

Zenly nedir?

2011’de Paris’te yaratılan Zenly, arkadaşlarınızın konumlarını görüntülemenizi sağlayan bir sosyal harita uygulamasıdır. Bu uygulamayı kullanarak konumunuzu arkadaşlarınız, aile üyeleriniz ya da istediğiniz herhangi biriyle paylaşabilir ve onu da konumunu paylaşmaya davet edebilirsiniz. Zenly, haritalaması çok iyi olduğu için konum paylaşımı alanında öne çıkan bir uygulamaydı. Haritasındaki eğlenceli etkileşim sunan işlevleri ile arkadaşlarınızın konumunu görüntülemeyi ve hatta kendi yerinizi tespit etmeyi çok iyi bir deneyim haline getiriyordu.

Snap, Inc., 2017 yılında Zenly’yi 200 milyon doların üzerinde bir bedel karşılığında satın aldı fakat şimdiye kadar uygulamayı biraz serbest bırakmış ve yaratıcı ekibinin Paris ofislerinde görece bağımsız çalışmasına izin vermişti. Snap, çalışan sayısını %20 oranında azaltacağını açıkladığında Zenly, şirketin kapatılmak için öne çıkan şubelerinden biri oldu. Bu da Zenly ekibi ve uygulamanın 40 milyon kullanıcısı için çok üzücü bir haber oldu.

Bu haber, uygulama şu ana kadar iyi durumda olduğundan herkes için şok etkisi yarattı. Uygulama, sadece geçen aydan bu yana 3 milyon artış ile toplam 160 milyon indirme sayısına ulaşmıştı ve Rusya, Japonya ve Tayvan gibi ülkelerde iOS ve Android cihazlar için en iyi 10 sosyal uygulama arasına girmişti.

Neden kapanıyor?

CEO Evan Spiegel, çalışanlarına yaptığı resmi duyuruda şöyle diyor: “Mevcut gelir büyüme oranımızın düşüklüğü göz önüne alındığında, önemli kayıplara maruz kalmaya devam etmemek için maliyetlerimizi azaltmamız gerektiği ortaya çıktı.” Yeni odak noktasını büyüme olarak belirleyen Snap, anlamlı düzeyde kar etme olasılığı düşük olan hizmetlerini tamamiyle kapatma kararı aldı.

Snap, bu duyuruda şirketin kendi yerleşik konum özelliği Snap Harita’yı içeren ana ürünü Snapchat’e odaklanacağını da söyledi. Snap Harita ayrıca işletmelerin uygulama aracılığıyla reklam vermesini sağlayarak şirketin haritada reklam satarak reklam geliri elde etmesine imkan tanıyor. Zenly’nin Snap Harita’ya entegre edilip edilmeyeceği henüz bilinmiyor, fakat Zenly ekibindeki işten çıkarmalara bakılırsa bu pek olası görünmüyor.

Kapanınca ne yapacağız?

Bu haber gelir gelmez Zenly kullanıcıları Twitter’a hücum etti ve bu karara duydukları öfkeyi ifade etmeye başladı. Kullanıcılar, Zenly’nin Kuzey Amerika dışındaki ülkelerde de ne kadar sevildiğine dikkat çekerek Snap’in bu yeni kararını dar görüşlü bulduğunu belirterek hayal kırıklığını dile getirdi.

Twitter’da gördüğümüz kadarıyla pek çok kullanıcı Zenly’ye en iyi alternatif olacak uygulamayı arıyor. Bu kullanıcılar, Zenly’nin günlük hayatlarının vazgeçilmez bir parçası haline geldiğini ve sevdikleriyle bu şekilde bağlantıda kalmaya devam etmek istediklerini söylüyor. Uygulamanın sosyal uygulamalar arasında en üstte olduğu Japonya’daki Zenly kullanıcılarının tavsiyelerine göre dikkat çeken alternatif iSharing gibi gözüküyor.

iSharing, 2016 yılında piyasaya sürülen bir konum paylaşım uygulamasıdır. Bu uygulama, bir sosyal medya devine ait değil fakat bugüne kadar başarılı bir şekilde 30 milyon kullanıcı toplamayı başarmıştır. Uygulama, merkezi olan ABD’de ve ayrıca Güney Kore, Japonya ve Tayvan gibi Doğu Asya ülkelerinde üst sıralarda yer almakta. iSharing de Zenly’ye benzer şekilde birbirini arkadaş olarak ekleyen kullanıcılar arasında 7/24 konum paylaşım imkanı sunuyor.

iSharing uygulaması Zenly için en iyi alternatif mi?

iSharing, harita bilgisi sağlamak için Google Haritalar ya da Apple Haritalar kullanması bakımından Zenly’den farklıdır. Bu da Zenly uygulamasındaki etkileşimli bölümün burada eksik olabilmesi demektir. Fakat bu uygulama, yine de minimum şarj kullanımı ile yüksek konum doğruluğu sunmakta ve Zenly’nin temel özelliği olan konum paylaşımı işlevini harika bir şekilde yerine getirmektedir.

iSharing, Life360 ya da buna benzer diğer konum paylaşımı uygulamaları gibi, kullanıcıların “bir gruba” katılmasını gerektirmez. Bu yüzden konumunuzu paylaşmak ya da konumunu takip etmek istediğiniz arkadaşlarınız arasında gayet iyi bir şekilde çalışır. İsteyen her kullanıcı uygulamaya kaydolabilir ve istediği kişiyi arkadaş olarak davet edebilir. Kullanıcılar birbirlerini arkadaş olarak ekledikten sonra konum paylaşımı hemen başlatılır. Bununla beraber, iSharing size özelleştirilebilen gizlilik ayarları da sunar ve bu sayede kullanıcıların hangi konum bilgilerinin hangi arkadaşlarıyla paylaşılacağını kontrol etmesini sağlar.

Ayrıca iSharing, Zenly’nin sahip olmadığı muhteşem güvenlik özellikleri de sunmaktadır. Mesela kendinizin ve arkadaşlarınızın konum geçmişini 90 güne kadar görüntüleyebilirsiniz. Buna ek olarak, bir arkadaşınız belli bir yerden ayrıldığında ya da belli bir noktaya vardığında anlık bildirimler gönderen Yer Uyarılarını da kullanabilirsiniz. Acil durumlarda ise, konumunuzu anında görüntüleyerek size yardım etmeleri için tüm arkadaşlarınıza mesaj gönderen SOS Panik Uyarıları da gönderebilirsiniz.

iSharing’i denemek için hazır mısınız? Uygulamayı ücretsiz indirmek ve hakkında daha fazla şey öğrenmek için buraya tıklayın!

Download iSharing on App Store
Download iSharing on Google Play

Team iSharing

Track a cell phone location for free with iSharing Location Sharing App (https://isharingsoft.com)