You are currently viewing Depreme Karşı Güvende Olmak İçin Neler Yapabiliriz?

Depreme Karşı Güvende Olmak İçin Neler Yapabiliriz?

  • Post category:Türkçe

Depremler, aniden başımıza gelen ve ardında büyük bir yıkım bırakabilen doğal afetlerdir. Deprem durumunda hayatta kalabilmek ve depreme karşı güvende olmak için buna hazırlıklı olmak ve hem kendinizi hem de sevdiklerinizi nasıl koruyacağınızı bilmek son derece önemlidir. Bugünkü yazımızda, deprem esnasında güvende kalmanızı sağlayacak temel ipuçlarını ve önerileri bulabilirsiniz. Bu önerileri uygulayarak riskleri büyük ölçüde azaltabilir ve böyle bir felaketten kurtulma şansınızı artırabilirsiniz.

Depreme Karşı Güvende Olmak İçin Bir Acil Durum Planı Hazırlayın

Depreme hazırlık için etraflı ve ayrıntılı bir acil durum planınız olması çok önemlidir. Tahliye rotaları, buluşma noktaları ve önemli iletişim bilgilerini aileniz ve evde birlikte yaşadığınız kişilerle konuşarak belirleyin. Kimin deprem sırasında ne rol alacağını belirleyin ve herkesin sorumluluklarını anladığından emin olun. Bununla beraber, planınızı daha güçlü bir hale getirmek için ara sıra tatbikat uygulamaları yapın.

Ayrıca, deprem felaketine karşı önlem almak için iSharing uygulamasını kullanabilir ve sevdikleriniz için bir buluşma noktası oluşturabilirsiniz. Bu sayede bir doğal afet olması durumunda birbirinin nerede olduğunu görebilir ve buluşmak için belirlediğiniz noktaya en kısa rotayı oluşturarak ulaşabilirsiniz.

Yaşam Alanlarınızı Daha Güvenli Hale Getirin

Yaralanmalara engel olmak ve oluşabilecek hasarı en aza indirmek ve yaşama ve çalışma alanınızı güvenli hale getirmek için atabileceğiniz adımlar vardır. Deprem esnasında devrilebilecek ya da düşebilecek ağır mobilyalar, aletler ya da asılı duran nesneler gibi potansiyel tehlike unsurlarını belirleyin. Kayış, destek ya da sabit raf benzeri malzemeler kullanarak eşyanızı duvara ya da zemine sabitleyin. Buna ek olarak, yanıcı malzemeleri ve kimyasal maddeleri potansiyel tutuşma kaynaklarından uzakta ve de kesici nesneleri güvenli bir şekilde sakladığınızdan emin olun.

Depreme Karşı Güvende Olmak İçin Bir Acil Durum Çantası Hazırlayın

Olası bir deprem durumunun sonrasında temel hizmetler kesintiye uğrayabilir, bu yüzden deprem çantanız bulunması çok faydalı olacaktır. Bu çantada su, bozulmayan türden gıdalar, ilk yardım çantası, el feneri, pil, pilli radyo, battaniye, İsviçre çakısı gibi bir çok amaçlı alet, düdük ve gerekli olabilecek ilaçlar bulunması önemlidir. Çantanızdaki malzemeleri bebekler, yaşlılar ya da evcil hayvanları gözeterek ailenizin ihtiyaçlarına göre özelleştirebilirsiniz.

Güvenli Bölgeler Belirleyin

Deprem esnasında yaşama ya da çalışma alanınızdaki güvenli bölgeleri belirlemek de ayrıca önemlidir. Masa ya da sıra gibi sağlam mobilyaların altına sığınarak başınızı ve boynunuzu korumaya özen gösterin. Kırılabilecek ya da düşebilecek pencere, cam, ayna ve ağır nesnelerden uzak durmalısınız. Dışarıdaysanız bina, ağaç, sokak lambaları ve elektrik kablolarından uzakta, açık ve boş bir alana gitmeye çalışın.

Güncel Bilgilere Sahip Olun

Yaşadığınız bölgenin deprem riskleri, uyarılar ve tahliye prosedürleriyle ilgili en güncel bilgilere sahip olduğunuza emin olun. Depremle alakalı size yardımcı olacak mobil uygulamaları yükleyin ya da yerel yetkililer ve güvenilir kuruluşlar tarafından sağlanan kısa mesaj uyarı sistemlerine kaydolun. Deprem sırasında meydana gelen haberleri güvenilir kaynaklardan takip edin ve yetkililerin yayınladığı talimatlara derhal uyun.

Sakin Olun ve Çevrenizdekilere Yardım Edin

Deprem esnasında sakin bir tavır sergilemek de hayati önem taşımaktadır. Panik yapmak, yanlış kararlar vermenize yol açabilir ve hem kendinizi hem de başkalarını koruma becerinizi olumsuz etkileyebilir. Tehlikede olan biriyle karşılaşırsanız ona yardım etmek güvenliyse yardım edin. Sallantı durduktan sonra yaralanma olup olmadığını kontrol ettikten sonra gerekiyorsa ilk yardım prosedürünü uygulayın. Böyle durumlarda ambulans ve sağlık görevlilerinden gelecek profesyonel yardımın gecikebileceğini unutmayın. Bu yüzden, temel tıbbi bilgi ve ilk yardım bilgisine sahip olmanız çok önemlidir.

Depremin tam olarak ne zaman ve nerede olacağını bilmek imkansız olsa da depreme karşı güvende olmak için önlemler almak son derece önemlidir. Acil durum planı oluşturarak, yaşam alanınızın güvenliğini sağlayarak, binaları güçlendirerek, deprem çantası hazırlayarak, güvenli bölgeler belirleyerek, doğru bilgiye sahibi olarak ve ilk yardım uygulamalarını öğrenerek deprem esnasında hem kendinizi hem de sevdiklerinizi korumak için önemli adımlar atabilirsiniz. Bu korkunç felaketle yüzleşirken hazırlıklı olmanın büyük fark yaratabileceğini unutmayın. Güvende olmak için bilgi sahibi olun ve güçlü kalın.

Team iSharing

Track a cell phone location for free with iSharing Location Sharing App (https://isharingsoft.com)