You are currently viewing Çocuklar için Akıllı Telefon: Avantajları & Dezavantajları

Çocuklar için Akıllı Telefon: Avantajları & Dezavantajları

  • Post category:Türkçe

Çocuğunuza ilk akıllı telefonunu vermek düşündürücü bir konu olabilir. Başlangıçta, bu kararınızın doğru olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Çocuğunuzun akıllı telefon kullanmak için uygun yaşa gelip gelmediği ve ona bu konuda koyulan kurallara uyup uymayacağı konusunda endişeleriniz olması doğaldır. Artık günümüzde o kadar çok çocuk akıllı telefon kullanıyor ki sokakta gördüğünüz hemen hemen her çocuğun elinde bir akıllı telefon görmeniz mümkün. Toplumdaki neredeyse herkesin akıllı telefonu olsa da bu cihazları çocuklara vermenin bazı avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bugünkü yazımızda, çocuklarınız için bu kararı vermenizi kolaylaştırmak için konuyu biraz daha detaylı inceleyeceğiz. İşte çocuklar için akıllı telefon almanın avantajları ve dezavantajları!

Çocuklar İçin Akıllı Telefon: Avantajlar ve Dezavantajlar

Avantajlar

Çocuklarınızdan haberdar olmak için çok iyi bir yöntem

Çocuğunuza bir akıllı telefon aldığınızda iSharing gibi bir konum takip uygulaması yükleyerek çocuğunuzun güvenliğinden emin olabilirsiniz. Bu uygulamalar sayesinde çocuğunuzla nerede olursa olsun mesajlaşabilme ve telefonla konuşabilmenize ek olarak konumunu görüntüleyerek herhangi bir yere varıp varmadığına da bakabilirsiniz. Böylece, çocuğunuz yanınızda olmadığında endişelerinizi hafifletebilirsiniz.

Kontrol sizde olacaktır

Çocuğunuza akıllı telefon verseniz de kontrol hala sizde olur. Telefon hatları çocukların üzerine alınamayacağı için, akıllı telefon teknik olarak ebeveyninin üzerinedir. Bu da çocuğunuzun akıllı telefonunu ne zaman, nerede, neden ve nasıl kullandıkları üzerinde tam bir kontrole sahip olmanızı sağlayacaktır. Bu yasal gereklilikten dolayı çocuğunuzun sizin koyduğunuz kurallara uyması da daha kolay olacaktır.

Eğitim için de kullanılabilir

Çocuğunuzun daha fazla bilgi edinmesine yardım etmek için akıllı telefonuna indirebileceğiniz pek çok çeşitli eğitim uygulaması da bulunmaktadır. Çocuğunuzun okumayla ya da matematikle bir sorunu varsa, sadece birkaç tıklamayla hayatını kolaylaştırabilecek eğitim uygulamaları vardır. Akıllı telefonları olan çocuklar, bu eğitim uygulamalarını kullanırsa öğrenimlerini büyük ölçüde geliştirebilirler.

Dezavantajlar

İnternete sınırsız erişim

Çocuklar için akıllı telefon kullanmanın en büyük tehlikelerinden biri internete sınırsız erişimleridir. Çocuğunuzun akıllı telefon kullandığı süreye bir sınırlama koyabilirsiniz ama yine de gerçekçi olmak gerekirse sizden uzak olduğunda internete sınırsız erişime sahiptir. Bu da internetteki kötü niyetli kişilere karşı daha savunmasız olması demektir. Bu akıllı telefonların etkisini en aza indirmek için çocuklarınızı güvende tutabilecek uygulamaları araştırmak ve çocuğunuzun koyduğunuz kurallara uymasını sağlamak önemlidir.

Veri sınırı geçilirse doğabilecek yüksek maliyetler

Telefonların ister faturalı ister kontörlü olsun bir kullanım hakkı sınırı vardır ve sınıra ulaşılınca kullanıma devam edildiğinde yüksek fiyatlandırma ile erişim vermeye başlayabilir. Ebeveyni olarak çocuğunuza aldığınız paketin sınırlarını bilmelisiniz ve yüksek maliyetlerle karşılaşmamak için veri erişimini sınırlayan önlemler almalısınız.

Yabancı tehlikesi

Son olarak, pek çok ebeveynin çocuklarına akıllı telefon verdiğinde en büyük endişesi karşılaşacakları yabancılardır. Çocuklarınızı tehlikeli yabancı insanlardan korumak için iSharing gibi bir konum takip uygulaması kullanmanız bu yüzden iyi olacaktır. GPS özellikli bu uygulamalar sayesinde çocuğunuzun konumunu görüntüleyerek pek çok endişenizi giderebilirsiniz.

Bu listedeki maddeleri değerlendirerek çocuğunuza bir akıllı telefon vermeye hazır olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Bu kararı ne zaman vereceğiniz kadar almanız gereken önlemleri de düşünmeniz önemlidir. Çocuğunuzun iyiliği ve kendi içinizi rahatlatmak için iSharing’i bugün indirin ve deneyin, memnun kalacağınıza emin olabilirsiniz!

Team iSharing

Track a cell phone location for free with iSharing Location Sharing App (https://isharingsoft.com)